16 listopada 2022

Krzesła kawiarniane, barowe, fotele biurowe

Piszemy o krzesłach, które krzesła do Twojego biura, domu i kawiarni są najlepsze

Praca przy komputerze. Jaka wysokość biurka, w jakiej odległości krzesło

Jeśli na co dzień pracuje się przy komputerze to trzeba między innymi pomyśleć o tym, by wszystko sobie dobrze zorganizować. Chodzi o to, by przygotowywane w związku z tym miejsce do pracy stanowiło funkcjonalne stanowisko. Praca ma być komfortowa a nie może szkodzić naszemu zdrowiu. Najczęściej odbywa się na siedząco i gdy trwa wiele godzin to będzie męczyć nasze mięśnie i kręgosłup ponieważ nie jest to pozycja naturalna.

Do pracy przy komputerze powinien nam służyć odpowiedni stół czy biurko. Biurko powinno oczywiście mieć odpowiednio profilowaną przednią krawędź. Dzięki temu będzie można wsunąć się pod blat odpowiednio głęboko i dzięki temu oprze się nadgarstki o biurko a czasami uda się także położyć łokcie na jego blacie. Obecnie prowadzone badania pokazują, że kręgosłup będzie mniej obciążony, jeśli klawiatura będzie się znajdowała na blacie a nie na półce wysuwanej. Praca będzie mniej męcząca również w momencie, gdy monitor będzie ustawiony na dobrej wysokości. Kierować się należy zasadą, że krawędź góra musi być na wysokości wzroku. Stosowanie specjalnych nadstawek na monitor, które nie tak dawno były popularne sprawia, że jego ustawienie jest dla naszych oczu niekorzystne. Najlepiej, jeśli będzie stał na blacie albo niewiele ponad. Gdy z krzesełka i komputera korzysta kilka osób to najlepiej, by było to takie krzesełko, które będzie miało jak najwięcej możliwości regulowania, tak by każdy dopasował je odpowiednio do siebie. Wtedy będzie można przez regulację zmieniać także pozycję ciała w czasie pracy. Dodatkowo monitor musi być także w odpowiedniej odległości od oczu. Wymagana odległość, która będzie zdrowa to około 40-75 cm. Blat biurka i jego głębokość powinna także sprawić, że będzie można wygodnie korzystać z klawiatury oraz wszystkich pomocniczych materiałów. Odległość między monitorem a krawędzią przednią nie może być mniejsza niż 60 cm. Wysokość blatu powinna być na takim poziomie, który sprawi, że będzie można mieć naturalne ułożenie rąk. Kąt miedzy ramieniem i przedramieniem powinien być prosty. Standardowo blat umieszcza się na wysokości około 75 cm.

Dla osób wysokich może być przygotowany nieco wyżej. Do długiej pracy trzeba mieć wygodne krzesło:

– z regulowanym oparciem

– z wyściełanym siedzeniem

– z mechanizmem obrotowym

– z wyściełanymi podłokietnikami.

– na kółkach z blokadą.

Siedzisko powinno być na poziomie od 38 cm do 55 cm. Najlepiej by można było siedzieć tak, że stopy będą oparte na podłożu w kącie prostym między dolną a górną częścią kończyny. Gdy pracuje się w domu w ciągu dnia to warto się także zatroszczyć o to, by miejsce pracy było dopasowane do stron świata. Światło dzienne powinno nam w czasie pracy pomagać. Najlepsze będzie więc rozproszone światło od wschodu albo od północy. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie oświetlenie biurka z boku. Monitor oczywiście powinien stać tyłem do światła jeśli coś chcemy na nim widzieć. Przy komputerze siedzimy mając okno z tyłu. Należy zadbać także o odpowiednie zasłony, żaluzje, które nie mogą być zbyt jasne ani nie mogą też za bardzo ograniczać światła słonecznego. Gdy pracuje się wieczorami przy świetle sztucznym będzie trzeba zadbać o to, by to oświetlenie było na odpowiednim poziomie i jego usytuowanie powinno być podobne do naturalnego światła, wtedy będzie ono w najlepszym charakterze.