13 lutego 2024

Krzesła kawiarniane, barowe, fotele biurowe

Piszemy o krzesłach, które krzesła do Twojego biura, domu i kawiarni są najlepsze

Krzesła w domu, kuchni, salonie – jak je wybrać i co warto wiedzieć przed zakupem?

​Chociaż może wydawać się, że zakup odpowiednich krzeseł do naszego domu lub mieszkania jest zadaniem prostym – nic bardziej mylnego! Dzisiaj skupimy się na krzesłach do naszego salonu, jadalni lub też kuchni – w końcu od nich zależy komfort odczuwany przez nas każdego dnia, do tego stają się one ważną częścią wyposażenia, która odpowiada również za klimat w naszym domu lub mieszkaniu.

Na samym początku warto zdać sobie sprawę, że samych rodzajów krzeseł jest naprawdę dużo! Nie ograniczajmy się tylko do tych standardowych, z oparciem. Czekają na nas również taborety czy hokery – te drugie, znane głównie z barów, idealnie sprawdzą się w przypadku niewielkich kawalerek czy po prostu w bardziej nowoczesnych przestrzeni. Oczywiście będą one dobrym wyborem, jeżeli stół lub blat, przy których będziemy chcieli siedzieć, będą odpowiednio wysokie.

Kliknij i sprawdź ofertę sklepu E-Krzesło.

Dobrą opcją często okazują się również krzesła składane. Nie zawsze należą one do najwygodniejszych czy również najtrwalszych, ale spełniają jedną bardzo ważną rolę – pozwalają oszczędzić nam naprawdę dużo miejsca. Nie rekomendujemy krzeseł składanych jako tych podstawowych, z których będziemy chcieli korzystać każdego dnia, lecz idealnie sprawdzą się jako krzesła dodatkowe, wykorzystywane wtedy, gdy odwiedzą nas znajomi lub rodzina.

Wymagające warunki w naszej kuchni

Gdy decydujemy się na zakup krzeseł do kuchni, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że mogą panować w niej naprawdę wymagające warunki. Wiele zależy od samego pomieszczenia, może się jednak okazać, że nasze krzesła będą wystawione na działanie nie tylko wysokich temperatur, ale również na dużą ilość pary wodnej. Do tego warto pamiętać, że krzesła w kuchni naprawdę lubią się brudzić. Z tego powodu powinniśmy wybrać nie tylko meble wytrzymałe, lecz również łatwe w czyszczeniu – w tym momencie odradzamy wszystkie krzesła tapicerowane. Oczywiście można w ich przypadku korzystać z ochraniaczy, lecz nie zapewnią one 100% pewności, że same krzesła się nie zabrudzą, dodatkowo same krzesła w ochraniaczach nie wyglądają najlepiej. W kuchni idealnie sprawdzą się krzesła, które będziemy mogli szybko wyczyścić kilkoma pociągnięciami wilgotnej szmatki.

Zupełnie inaczej będzie w salonie – tutaj krzesła tapicerowane, również te naprawdę masywne, powinny okazać się znakomitym rozwiązaniem.

Praktyczność krzeseł

Nie zapomnimy o tym, że krzesła muszą być praktyczne. Przed zakupem warto sprawdzić, czy są one stabilne, czy są odpowiednio dopasowane do wysokości nie tylko samego stołu, ale również domowników, do tego warto oszacować, jak będą się mieścić pod naszym stołem i czy bez problemu będziemy mogli wszystkie je jednocześnie wsunąć pod stół – chociaż wydaje się, że to detal, może on sprawić, że codzienne ułożenie krzeseł będzie dla nas dużym wyzwaniem.

Poszczególne metalowe elementy krzeseł powinny być również odporne na rdzewienie. Nie zapominajmy również o tym, że krzesła stylistycznie muszą być dopasowane do innych mebli, wystroju pomieszczenia oraz klimatu, który chcemy uzyskać.

Ergonomia – dotyczy nie tylko krzeseł biurowych!

Chociaż ergonomiczne krzesła to najczęściej te, w których zasiadamy przed biurkiem, zasady ergonomii powinniśmy stosować również w przypadku krzeseł do kuchni, jadalni lub salonu. Krzesła te powinny być jak najbardziej dopasowane do naszych cech fizycznych. Oczywiście w tym przypadku nie jest standardem to, że krzesła będą regulowane, lecz warto pamiętać o kilku innych czynnikach. Wspominaliśmy już o stabilności krzeseł, pamiętajmy również o tym, by siedzisko było nie tylko odpowiedniej wielkości, ale również powinno sięgać 2/3 naszego uda. Siedzisko nie powinno być również osadzone ani zbyt głęboko, ani zbyt płytko – może to bowiem prowadzić do znacznego obciążenia naszego kręgosłupa lędźwiowego, co może znów prowadzić do bóli lub dyskomfortu. Kiedy siadamy w danym krześle, z oparcie, nasze nogi powinny zginać się w kolanach pod kątem 90 stopni a nasze stopy powinny całą swoją powierzchnią opierać się na podłodze. Samo oparcie powinno być również jak najbardziej dopasowane do naszych pleców i być stosunkowo duże, jeżeli oczywiście decydujemy się na krzesła z oparciem właśnie.

Na koniec nie można zapomnieć po prostu o wygodzie – w krzesłach tych będziemy spędzać w końcu naprawdę wiele czasu. Nie chodzi jednak tylko o ich miękkość, ale również o tym, czy nic nas nie uciska, warto również sprawdzić, czy z krzesła wygodnie jest się podnosić lub układać łokcie na stole, gdy przy nim siedzimy.

Widać więc, że zakup krzesła do kuchni lub jadalni nie jest zadaniem prostym. Warto jednak dobrze przemyśleć zakup oraz nasze własne potrzeby i oczekiwania – dzięki temu uda się wybrać takie produkty, które będą nie tylko solidne. Przełoży się to także na ich długowieczność, będą również wygodne i ergonomiczne, co przełoży się też na nasz komfort, nasz kręgosłup będzie nam natomiast niesamowicie wdzięczny!