13 lutego 2024

Krzesła kawiarniane, barowe, fotele biurowe

Piszemy o krzesłach, które krzesła do Twojego biura, domu i kawiarni są najlepsze

Optymalna wysokość biurka i krzesła

Każdy człowiek spędza siedząc około 80 tysięcy godzin. Praca, która odbywa się w pozycji siedzącej w wielu przypadkach prowadzi do różnych problemów zdrowotnych. Dlatego dobrze przygotowane miejsce pracy to tak naprawdę konieczność. Wiele godzin w pozycji siedzącej to niestety męczący i niezdrowy tryb życia. Dodatkowo będzie jeszcze gorzej, jeśli ta pozycja, w której się znajdujemy będzie niezdrowa. Między innymi z tego powodu ergonomiczne stanowisko pracy jest tak ważne, ponieważ dzięki temu bez wątpienia poprawi się nasz komfort psychofizyczny oraz będzie lepsza efektywność wykonywanej pracy. Jedną z najważniejszych kwestii będzie między innymi to, by mieć optymalną wysokość biurka oraz krzesła.

Trzeba oczywiście te meble dopasować do własnego wzrostu, ponieważ dzięki temu praca będzie łatwiejsza i nie będziemy czuli takiego zmęczenia. Poza tym uda się także ograniczyć ryzyko pojawienia się problemów z kręgosłupem, nadgarstkami czy dłońmi. Poza tym można także liczyć na lepsze krążenie i brak problemów ze wzrokiem. Powinno się pamiętać o tym, że przy biurku pracuje się i siedząc i stojąc. Przy tej drugiej formie najczęściej jesteśmy w momencie, gdy korzystamy z biurka tylko przez krótki czas. Przy dłuższej pracy najlepsza będzie pozycja siedząca. Wysokość blatu należy więc sobie dobrze dopasować w zależności od tego czy będziemy chcieli przy takim biurku pracować na siedząco czy na stojąco. Gdy do biurka będziemy jedynie podchodzić co jakiś czas, by coś tam zrobić to najlepiej wybrać blat, który będzie miał między 90 a 100 cm. Takie biurko nie musi być duże, jeśli chodzi o powierzchnię blatu, bo najczęściej wystarczy tam tylko miejsce na położenie teczki z dokumentami. Przy takich biurkach warto stawiać wysokie barowe krzesło, na którym będzie można przysiąść na chwilę. W czasie, gdy chce się pracować na siedząco trzeba oczywiście dopasować biurko do własnego wzrostu. Dlatego tutaj najlepsze będzie dopasowanie biurka do siebie. Musimy myśleć jednocześnie o wysokości krzesła jak i blatu biurka. Chodzi o to, by te elementy ze sobą optymalnie połączyć i wtedy rzeczywiście będzie to wszystko dobrze wyglądać. Gdy blat biurka ma standardową wysokość około 75 cm powinno się wziąć pod uwagę wysokość siedziska do 50 cm.

Wysokość krzesła należy tak ustawić, by wszystko było dopasowane. Podczas pracy przedramiona powinny spoczywać bardzo wygodnie na podłokietnikach, ponieważ dzięki temu uzyska się możliwość komfortowej pracy przy nadgarstkach i dłoniach. W prawidłowej pozycji kąt między ramieniem oraz przedramieniem powinien być rozwarty. Jeśli uda się dostosować wysokość siedziska do blatu należy jeszcze zadbać o to, by ustawienie stóp było komfortowe. Tutaj najważniejsze jest, by nogi w kolanach i stawach skokowych były lekko zgięte pod kątem prostym. Gdy siedzisko będzie za wysoko może się okazać, że uciska krawędzi przy kolanach doprowadzi do problemów z krążeniem. Dlatego dla niskich osób najlepsze będzie zastosowanie odpowiedniego podnóżka pod stopy, ponieważ dzięki temu stopy dostaną stabilny kontakt z podłożem.